tytul

 

logo fundacja duze podstawowe poziomprawa RGB

Projekt współfinansowany ze środków Fundacji PZU oraz z budżetu Gminy Kozłowo  


 "Igraszki z diabłem"
W dniu 2 czerwca 2018 roku w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie odbył się spektakl „Igraszki z diabłem” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej „Bez Spinki”. Wydarzenie otworzył Wójt Gminy Kozłowo - Marek Wolszczak wraz z Prezesem Zarządu Olsztyńskiej Fundacji Inicjatyw Prospołecznych - Markiem Jurzyńskim, który przybliżył uczestnikom projekt "Turówko - wioska tętniąca życiem", w ramach którego zorganizowano przedstawienie. Wśród widzów znaleźli się nie tylko mieszkańcy Turówka, ale także przedstawiciele nieformalnej grupy seniorów z Kozłowa oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przedstawienie grupy "Bez Spinki" pozostawiło po sobie wiele pozytywnych wrażeń.


Grupa „Bez Spinki” zawiązała się w Domu Kultury w Wojciechach (Gmina Bartoszyce) w 2014 roku w ramach projektu „Zróbmy sobie sztukę”, dofinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W jej skład wchodzi 11 osób dorosłych, w tym seniorzy. Żaden z członków nie ma wykształcenia aktorskiego. Instruktorem, opiekunem i reżyserem grupy jest Marcin Kiszluk – aktor teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Przygoda z filcowaniem w Turówku
Filcowanie na mokro to ostatnia technika rękodzielnicza poznana przez uczestniczki projektu dzięki Pani Hannie Romanowskiej. I choć metoda wydaje się dość trudna i pracochłonna, to Panie szybko nauczyły się jej podstaw, a w trakcie zajęć, które odbyły się 5 i 11 maja 2018 r., powstały piękne broszki... i nie tylko.


Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy? Zajęcia z fizjoterapeutką
W dniu 25 kwietnia 2018 r. uczestniczki projektu wzięły udział w pierwszych zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutkę - Panią Milenę Samsel. Podczas pięciu spotkań będą mogły pod okiem prowadzącej wzmocnić się, poprawić kondycję oraz nauczyć się, jakie ćwiczenia i w jaki sposób mogą wykonywać bez szkody dla zdrowia.

Kalendarium zajęć z fizjoterapeutką
25 kwietnia 2018 r.
9 maja 2018 r.
6 czerwca 2018 r.
13 czerwca 2018 r.
20 czerwca 2018 r.

Poznać siebie czyli warsztaty psychospołeczne
Uczestniczki projektu w dniach 14 kwietnia i 16 maja 2018 r. spotykały się z psycholożką - Panią Grażyną Kulką na warsztatach psychospołecznych, służących wzmacnianiu samoświadomości, budowaniu współpracy oraz poczucia własnej wartości.

Z wizytą w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach
W dniu 24 marca 2018 r. zorganizowaliśmy wizytę studyjną do Gadów w Gminie Dywity. Uczestniczki zostały tam przywitane przez Panią Anetę Fabisiak-Hill - Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, a następnie wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielkami aktywnie działających organizacji społecznych: Stowarzyszenia „Nasza Wieś” z Frączek oraz Warmińskiego Stowarzyszenia Kobiet Kieźlińskich. Spotkanie stało się przyczynkiem do dyskusji na temat możliwości funkcjonowania organizacji pozarządowych w małych społecznościach, barier aktywności społecznej, a także niechęci mieszkańców do integrowania się i wspólnych inicjatyw. Następnie uczestniczki wizyty studyjnej zwiedziły Ośrodek Rzemiosł Zapomnianych, dowiadując się w jaki sposób funkcjonuje i jaka jest jego oferta. Wzięły również udział w Warsztatach Wielkanocnych, które odbywały się tego dnia w Gadach – każda z nich mogła przećwiczyć kilka różnych technik rękodzieła, przygotować palmę wielkanocną oraz wianek świąteczny, uszyć kurkę, ozdobić jajka oraz własnoręcznie zrobić kartki z życzeniami za pomocą scrapbooking’u. 

Wielkanoc tuż tuż... palmy wielkanocne
Chwilę przed świętami, 17 marca 2018 r., uczestniczki projektu spotkały się, aby wspólnie z instruktorką - Panią Hanną Romanowską, przygotować palmy wielkanocne. Wykorzystały przy tym zdobyte już umiejętności robienia kwiatów z krepiny, przyniosły również ze sobą gałązki - bukszpan, cis, tuja, cyprysik - wszystko co mogło się przydać. Tydzień później Panie wspólnie przygotowały palmę od Świetlicy do kościoła w Turowie. Ponadto na świetlicy została zorganizowana wystawa wielkanocnych wytworów rękodzieła.

Zapachniało wiosną - kwiaty z krepiny
W dniach 9-10 lutego 2018 r. zorganizowaliśmy "krepinowy maraton". Uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach robienia kwiatów z krepiny. Pierwszego dnia, dzięki prowadzącej - Pani Hannie Romanowskiej, dowiedziały się jak z bibuły i krepiny wyczarować krokusy i inne kwiaty, a drugiego już we własnym gronie przećwiczyły zdobyte umiejętności. Warsztaty stały się także okazją do integracji z paniami z klubu seniora z Kozłowa, które przyjechały by podzielić się doświadczeniami i wspólnie poznawać tajniki robienia kwiatów z krepiny.

Mini-targi aktywności lokalnej
Uczestniczki projektu miały okazję zaprezentować efekty swojej dotychczasowej działalności podczas seminarium podsumowującego projekt "Obywatele najlepszą inwestycją", które odbyło się 19 grudnia 2017 r. w Olsztynie. W jego ramach zorganizowane zostały mini-targi aktywności lokalnej, służące prezentacji "namacalnych" efektów aktywności mieszkańców Gmin Kozłowo i Zalewo - w tym również mieszkanek Turówka.

Decoupage znany i nieznany
Decoupage to druga technika rękodzielnicza poznawana przez uczestniczki projektu - niektóre Panie miały już z nią doświadczenia i mogły podczas warsztatów przećwiczyć i zweryfikować swoje umiejętności, a dla innych była to nowość. W trakcie spotkania, prowadzonego 2 grudnia 2017 r. przez Panią Annę Rosenow, powstały świąteczne dekoracje - ozdobne bombki i magnesy.

Zumba Gold w Turówku
Uczestniczki projektu mają już za sobą pierwsze zajęcia Zumby Gold, które poprowadził 9 grudnia 2017 r. Pan Piotr Mastalerek. Z relacji uczestniczki: "Była zumba, ciężko, ale tez i śmiesznie, najważniejsze to uśmiech, więc to co zamierzone zostało spełnione. Nogi plątały się, ręce jakby trzy czy cztery nagle się znalazły, nie słuchały ciała, ale co tam aby razem być".

Kalendarium zajęć Zumby GOLD
9 grudnia 2017 r.
13 stycznia 2018 r.
20 stycznia 2018 r.
10 lutego 2018 r.
7 kwietnia 2018 r.

Na pierwszy ogień - papierowa wiklina
W dniu 18 listopada 2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkanki Turówka uczyły się, jak pleść koszyki z papierowej wikliny. Najpierw jednak musiały, pod czujnym okiem prowadzącej - Pani Anny Rosenow, przygotować sobie papierowe rurki imitujące wiklinę. Było przy tym dużo zabawy, choć technika okazała się pracochłonna i trudna dla początkujących. Panie przetrenowały nabyte umiejętności na kolejnych warsztatach, które zorganizowały we własnym gronie 24 listopada 2017 r.

 


W dniu 1 października 2017 roku Olsztyńska Fundacja Inicjatyw Prospołecznych rozpoczęła realizację projektu „Turówko – wioska tętniąca życiem”, współfinansowanego przez Fundację PZU.
Inicjatywa skierowana jest do wszystkich mieszkańców Turówka (gmina Kozłowo), mając na celu ich integrację oraz wzmocnienie oddolnej aktywności. W jej ramach będą mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i psychospołecznych, zajęciach sportowych, a także pojechać na wizytę studyjną w społecznościach charakteryzujących się pozytywną aktywnością. Zorganizowany zostanie również występ amatorskiego teatru jako okazja do wspólnego spędzenia czasu przez mieszkańców Turówka.

Projekt realizowany będzie do 31 lipca 2018 roku.

Partner Fundacja PZU.