tytul

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - edycja 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


 

Podsumowanie projektu
W dniu 5 grudnia 2018 r. spotkaliśmy się w Kozłowie na zakończeniu projektu "Pokolenia i tradycje". Na spotkaniu przedstawione zostały zrealizowane działania i rezultaty przedsięwzięcia, zaprezentowano również broszurę promującą integrację międzypokoleniową, zawierającą wyniki przeprowadzonych badań społecznych. Ważnym punktem programu była premiera reportażu nakręconego z udziałem uczestników projektu podczas warsztatów filmowych. Spotkanie było również okazją do podziękowań oraz snucia planów na przyszłość.

Z wizytą w Morągu 17 listopada 2018 r.
Jednym z elementów projektu "Pokolenia i tradycje" była wizyta studyjna, mająca na celu poznanie dobrych praktyk aktywności seniorów i integracji międzypokoleniowej. Jej celem został wybrany Morąg, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu. Przedstawiciele UTW zaprezentowali nam swoją działalność i projekty, była również przestrzeń na dyskusję. Wizyta zakończyła się zwiedzaniem Morąga.

Warsztaty mydlarskie
W dniu 14 listopada 2018 r. uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach robienia mydełek. Pod okiem prowadzącej każdy mógł przygotować swoje własne mydełko, o ulubionym zapachu i pysznie wyglądającym kształcie. Frekwencja dopisała, a praca paliła się w rękach.

Kręcimy reportaż
Podczas warsztatów filmowych, które odbyły się 10 i 17 października 2018 r. w Kozłowie, uczestnicy nagrywali własne wspomnienia i doświadczenia związane z projektem "Pokolenia i tradycje". Efekty ich prac będzie można zobaczyć już wkrótce - premiera reportażu promującego integrację międzypokoleniową odbędzie się  podczas spotkania podsumowującego.

Akcent świąteczny z gliny
W dniu 8 października 2018 r. w Kozłowie zrealizowaliśmy kolejne warsztaty rękodzielnicze - tym razem za główne tworzywo posłużyła glina. Uczestniczki zajęć, wspólnie z prowadzącą, zrobili z niej szopki bożonarodzeniowe. Już za niecałe trzy miesiące będą mogły ozdobić ich domy.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań społecznych, które zostały przeprowadzone w ramach projektu "Pokolenia i tradycje"
Cel badania stanowiło określenie wyzwań integracji międzypokoleniowej w Gminie Kozłowo, a ich wyniki mogą być źródłem wiedzy na temat świadomości i postaw mieszkańców w zakresie starości, starzenia się i potrzeb osób starszych, postaw wobec seniorów i młodzieży oraz wizji własnej starości. W badaniu wzięło udział 403 mieszkańców Gminy Kozłowo, w tym 203 uczniów szkół gminnych, 118 osób w wieku od 16 do 59 lat i 82 osoby od 62 roku życia wzwyż.

Raport do pobrania TU: Pokolenia i tradycje. Wyzwania integracji międzypokoleniowej w Gminie Kozłowo

Pierwsza pomoc przedmedyczna w pigułce
W dniach 28 września i 2 października 2018 r. uczestnicy projektu uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieli się m.in. jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak pomóc krztuszącej się osobie, jak postępować gdy ukąsi żmija oraz jak opatrywać rany.

Sztuka w Obejściu
W chłodną, ale za to słoneczną niedzielę 23 września 2018 r. uczestnicy projektu wzięli udział w "Sztuce w Obejściu", która corocznie odbywa się w Gminie Jonkowo. Podczas wyjazdu m.in. obejrzeli wystawę ikon w kościele w Nowym Kawkowie, odwiedzili Galerię Kawkowo oraz Gospodarstwo Agroturystyczne "Różane Wzgórza".

Jak wyczarować ozdoby ze wstążki...
W dniu 19 września 2018 r. uczestnicy projektu "Pokolenia i tradycje" wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, których motywem przewodnim była wstążka. Okazuje się, że można z niej wyczarować piękne kwiaty i inne ozdoby, które mogą być udanym prezentem, stanowić dodatek do ubrania lub przystroić dom na święta. 


Mobilny Piec Chlebowy w Kozłowie
Wczesnym rankiem, w sobotę 25 sierpnia 2018 roku, do Kozłowa przyjechał ze swoim mobilnym piecem chlebowym Mistrz piekarniczy Artur "Chlebek" Ziemacki. Jak upiec dobry domowy chleb? Jak poznać w sklepie dobry chleb? Jakie składniki można dodać do chleba i jaki smak one nadają? Na takie i wiele innych pytań odpowiadał Mistrz Artur. Najważniejsze jednak, że uczestnicy samodzielnie wyrabiali ciasto, dobierali dodatki i tworzyli swój pachnący cudowny chleb. Było ciekawie, zabawnie i twórczo. Ciasto chlebowe potrzebuje czasu na to, aby wyrosnąć, więc czas oczekiwania uczestnicy mogli spędzić w Klubie Seniora - wypić kawę lub herbatkę i nauczyć się wykonywania wikliny papierowej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad 60 osób.

Z wizytą w Pijalni Ziół
W upalną środę 7 sierpnia 2018 r. uczestnicy projektu pojechali do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku. Główny punkt programu stanowiło odwiedzenie Pijalni Ziół i Mieszanek Ziołowych, w której mogli nie tylko poznać dobroczynne właściwości różnych ziół i naparów, ale także ich skosztować. Miło było również pospacerować wspólnie po Skansenie i obejrzeć wystawy tematyczne.

Decoupage znany i nieznany
Uczestnicy projektu, pod czujnym okiem instruktorki, ćwiczyli technikę decoupage'u. Podczas warsztatów, które odbyły się 31 lipca 2018 r. okazało się, że technika ta, choć dość popularna, nie jest wszystkim znana. A ci, którzy się z nią już wcześniej spotkali, mogli poznać jej nowe możliwości i zastosowania. W trakcie zajęć powstało wiele ciekawych przedmiotów, które będą teraz zdobić wystawę w Kozłowie lub zostaną podarowane bliskim osobom.

Z wizytą na Lawendowym Polu
Uczestnicy projektu pojechali 11 lipca 2018 r. na Lawendowe Pole, gdzie wzięli udział w różnych aktywnościach, których motywem przewodnim jest lawenda. Podczas warsztatów mogli samodzielnie wykonać krem lawendowy do skóry suchej oraz stworzyć wianki i bukiety z lawendy. Oprócz tego dowiedzieli się jak destylować olejek lawendowy, zwiedzili Muzeum Żywe, plantację lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin użytkowych i zapomnianych, a także uczestniczyli w zbiorach lawendy. Całości dopełniła degustacja ciasteczek lawendowych i herbaty zaparzonej z tej pięknie pachnącej rośliny.

Nie takie filcowanie straszne..
Druga technika rękodzielnicza, której znajomością mogą już pochwalić się uczestnicy projektu, to filcowanie na mokro. Warsztaty, które odbyły się w Kozłowie 9 lipca 2018 r., przyciągnęły szerokie grono osób chętnych do poznania tej techniki. Prowadząca pokazała uczestnikom jak z wełny czesankowej tworzyć piękne broszki i nie tylko... Okazało się, że uczestnicy projektu nie mieli do tej pory do czynienia z filcowaniem, ale chętnie będą doskonalić swoje umiejętności na kolejnych spotkaniach.

Rozpoczynamy przygodę z nordic walking
W sprzyjających warunkach pogodowych letniego wieczoru uczestnicy projektu uczyli się techniki "chodzenia z kijkami". Pierwsze zajęcia odbyły się 29 czerwca 2018 r. i pokazały, że nie jest to tak prosta sztuka jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Instruktor pokazał w jaki sposób trzyma się kije, jak się ich używa, a także jaką postawę należy przyjąć podczas chodzenia.

Szydełkowanie dla młodszych i starszych
Wspólnie z uczestnikami projektu rozpoczęliśmy cykl warsztatów rękodzielniczych - w dniu 16 czerwca 2018 r. w Kozłowie odbyły się zajęcia z szydełkowania. Niektórym technika jest dobrze znana, inni pierwszy raz trzymali szydełko w ręku. Była to więc okazja do przećwiczenia umiejętności, podzielenia się doświadczeniami oraz rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem. A namacalne efekty zajęć to piękne motylki, serwetki i aniołki, które można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Jak zrobić profesjonalny reportaż?
Uczestnicy projektu, w dniu 9 czerwca 2018 r., wzięli udział w pierwszych zajęciach filmowych. W ich trakcie, pod okiem profesjonalnego reżysera, uczyli się jak zaplanować i zrealizować reportaż. Takie zadanie czeka ich bowiem w toku realizacji projektu. Filmy, jak się okazuje, może kręcić każdy za pomocą telefonu komórkowego. Potrzeba jednak wiele pracy, aby zmontować je w spójną całość.

Samoobrona od podstaw
W dniu 11 maja 2018 r. uczestnicy projektu rozpoczęli cykl zajęć samoobrony. W ich trakcie będą mogli poprawić swoją kondycję oraz wzmocnić poczucie bezpieczeństwa poprzez naukę technik i sposobów umiejętnego odparcia ataku napastnika.

Poznajmy się - warsztaty integracyjne
Przed międzypokoleniową grupą uczestników projektu "Pokolenia i tradycje" kilka miesięcy i wiele godzin wspólnej pracy i zabawy, dlatego tak ważne jest poznanie się i wzajemne zrozumienie. Integracja stanowi motyw przewodni wszystkich działań, jednak jej zaczątek stanowiły warsztaty integracyjne, które odbyły się 21 kwietnia 2018 r. w Kozłowie. Uczestnicy, poprzez gry i zabawy, poznawali nie tylko swoje imiona, ale także potrzeby, oczekiwania, zainteresowania. Okazało się, że mogą one stać się podstawą do rozwoju nowych przyjaźni.

 


Idea projektu: Główny cel projektu stanowi wykreowanie warunków rozwoju integracji międzypokoleniowej oraz aktywności społecznej i edukacyjnej osób starszych na terenie Gminy Kozłowo.

Okres realizacji projektu: 1 marca – 31 grudnia 2018 r.

Realizatorzy: Olsztyńska Fundacja Inicjatyw Prospołecznych (lider) oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozłowie (partner)

Uczestnicy: Seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie